Teknik
Vulkan och ballongexperiment
Ht 2011
Vid matbordet pratade vi mycket om världskartan och vad som ligger var. Det blev mycket diskussioner och stort intresse för vulkaner och vad som händer vid ett utbrott. Detta utmynnade i ett vulkantema med olika experiment.
På Backen släppte vi ner en mentostablett i en Cola flaska, det blev ett ”colautbrott”.
Vi blandade tvättmedel och bakpulver och hällde på vinäger, oj vad det bubblade och luktade!
Vi har blåst upp ballonger som vi släppt iväg, då vi funderade och jämförde storlek, fart, kraft och hur långt de flög. Samma reflektioner kunde vi göra med ballonglinbanan.
UTDRAG UR LÄROPLANENS MÅL 2011
Mål
Förskolan ska sträva efter att varje barn
TEKNIK
- utvecklar sin förmåga att urskilja teknik i vardagen och utforska hur enkel teknik fungerar,
- utvecklar sin förmåga att bygga, skapa och konstruera med hjälp av olika tekniker, material och redskap.
NATUR
- utvecklar sin förståelse för naturvetenskap och samband i naturen, liksom sitt kunnande om växter, djur samt enkla kemiska processer och fysikaliska fenomen
Barns inflytande
Mål
Förskolan ska sträva efter att varje barn
- utvecklar sin förmåga att uttrycka sina tankar och åsikter och därmed få möjlighet att påverka sin situation
De behov som barn själva på olika sätt ger uttryck för bör ligga till grund för utformningen av miljön och planeringen av den pedagogiska verksamheten.